Kategóriák
- Vizsgálati kisokos (5)
- Egyéb kategória (17)
- Hírek (95)
- Betegségek (52)
Életmódbeli tanácsok Huntington betegeknek és hozzátartozóiknak
Alvászavarok
A Huntington’s Disease Society of America (Amerikai Huntington-kór Társaság) 2024-es konferenciáján külön szekciót szenteltek a Huntington betegek alvásának, a gyakran előforduló alvászavaroknak. A Huntington betegek 80%-a tapasztal elalvási- és átalvási zavarokat.
Különböző tanulmányok kimutatták, hogy a Huntington betegséggel élők cirkadián ritmusa a betegség előrehaladásával zavart szenved. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a Huntington-kór által okozott neurodegeneráció miatt romlik a betegek alvásminősége, de nem kizárható, hogy a betegséget kísérő tünetek (a túlmozgások és a depresszív hangulat) is hozzájárul ehhez, valamint a betegség miatt alkalmazott gyógyszerek is megzavarhatják a normális alvásciklust.
A tudósok kiemelték az alváshigiéné fontosságát: elengedhetetlen a napi rutin betartása, hogy ugyanabban az időben feküdjön le a beteg aludni, valamint kerülendőek a késő délutáni/ esti órákban a stimuláns szerek, úgyis mint a nikotin és a koffein fogyasztása. Javasolták, hogy a betegek ne feküdjenek le aludni napközben, hiszen ez az alvásmennyiség este hiányozhat. Az alváshigiéné részét képezi a képernyőidő esti korlátozása is, mivel az ezek által kibocsájtott kék fény zavarja a melatonintermelést és megnehezíti az elalvást. Továbbá ajánlott a hálószoba besötétítése estére (és reggel kivilágosítása) és javasolt egy kellemes, hűvös, de nem túl hideg hőmérséklet tartása. A szakértő szerint a megfelelő napirenddel és alvási szokások betartásával sokat tudunk tenni az alvászavarok ellen.
Fizikai aktivitás
Egy pekingi kutatócsoport azt találta, hogy a tünetmentes hordozók esetén késlelteti a betegség tüneteinek megjelenését gyakran végzett testmozgás. Ezzel ellentétben, azokat tünetmentes hordozók, akik ülő életmódot folytattak, gyakran néztek televíziót, ültek órák hosszat a számítógép előtt, hamarabbi tünetkezdetet mutattak, mint aktívabb társaik. Továbbá az ülő életmódot folytató hordozók hamarabb tapasztaltak kognitív hanyatlást az aktívabb csoportnál.
A kutatók azt feltételezik az adatok alapján, hogy a fizikai aktivitás és az intellektuális kihívások késleltetni tudják a betegség tüneteinek megjelenését, tehát javasolt a tünetmentes Huntington hordozók minél gyakoribb fizikai- és mentális aktivitásra biztatása.
Élettani öregedési folyamatokban is kimutatták, hogy a rendszeres, közepes intenzitású fizikai aktivitás csökkenti az agytérfogat veszítésének ütemét. Kutatások eredményei azt mutatják, hogy azok a Huntington betegek, akik rendszeresen végeznek testmozgást, jobb kognitív funkciókkal és mindennapi funkcionalitással rendelkeznek összehasonlítva az ülő életmódot folytató betegekkel. Ugyanezen vizsgálat alapján létezik egy nem szignifikáns, de tendenciaszerű összefüggés a betegek fizikai aktivitása és a túlmozgások mennyisége között, a többet tornázó betegek mozgása biztonságosabb, kevesebb túlmozgást tapasztalnak.
A Huntington’s Disease Society of America idei kongresszusán előadott egy Huntington betegekre specializálódott szakgyógytornász is. Előadásának fő üzenete az volt, hogy korai stádiumú betegségben javasolt a fizikai aktivitás mint rutin kialakítása, majd a betegség későbbi stádiumaiban az állapothoz illesztett, rendszeres gyógytorna. A rendszeresen végzett átmozgató gyakorlatok segítenek az önellátás és az izomerő minél további megtartásában.
Irodalom:
- https://huntingtonsdiseasenews.com/news/hdsa-2024-good-sleep-habits-help-nights-with-huntingtons/
- Wang H, Dai Y, Tai Y, Zhou Z, Zhou X, Li B, Yu L. Causal associations of physical activity and leisure sedentary behaviors with age at onset of Huntington's disease: A mendelian randomization study. Parkinsonism Relat Disord. 2024 Oct;127:107080. doi: 10.1016/j.parkreldis.2024.107080. Epub 2024 Jul 30. PMID: 39096550.
- https://huntingtonsdiseasenews.com/news/huntingtons-disease-age-onset-delayed-physical-activity/
- Kishan Bakrania, Charlotte L Edwardson, Kamlesh Khunti, Stephan Bandelow, Melanie J Davies, Thomas Yates, Associations Between Sedentary Behaviors and Cognitive Function: Cross-Sectional and Prospective Findings From the UK Biobank, American Journal of Epidemiology, Volume 187, Issue 3, March 2018, Pages 441–454, https://doi.org/10.1093/aje/kwx273
- https://huntingtonsdiseasenews.com/news/hdsa-2024-staying-active-with-huntingtons-helps-fitness-function/
- https://huntingtonsdiseasenews.com/news/exercise-improves-early-huntingtons-disease-symptoms/
- Wallace, McKenzie et al. “Is There an Association of Physical Activity with Brain Volume, Behavior, and Day-to-day Functioning? A Cross Sectional Design in Prodromal and Early Huntington Disease.” PLoS currents vol. 8 ecurrents.hd.cba6ea74972cf8412a73ce52eb018c1e. 17 Mar. 2016, doi:10.1371/currents.hd.cba6ea74972cf8412a73ce52eb018c1e
Szerkesztette: Dr. Nagy Zsófia Flóra
2024. október 14.