Sajtófigyelő

Új finanszírozási forma a ritka betegségek gyógykezelésére - 2024. október 12.
2025 január elsején kezdi működését a Batthyány-Strattmann alapítvány, amely a nem támogatott, drága gyógykezelések finanszírozásába száll be - az egyéni adománygyűjtést kiváltva - a Magyar Nemzet cikke
Eutanázia – jogi és etikai kérdések - 2024. október 07.
Karsai Dániel ALS beteg alkotmányjogász ember- és betegtársunk elvesztette a harcot az élettel szemben. De a méltó halál érdekében indított harca még sokáig folytatódni fog. A Házipatika cikke jogi és etikai szempontok szerint sorol érveket és ellenérveket.
Minden tudnivaló az új budapesti orvosi ügyeleti rendszerről - 2024. október 01.
Milyen tünet tartozik a mentőkre, és mi az ügyeletre, milyen számot kell hívni, beteg gyermekkel hová menjünk, hol vannak az ügyeleti pontok Budapesten térképpel, -a Telex cikke
Az év végéig még biztosan folytatódni fog az újszülöttek SMA-szűrése - 2024. szeptember 11.
Szabó Léna, a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai Gyermekgyógyászati Klinikájának főorvosa arról beszélt, hogy meglepően sok ember hordozza a genetikai betegségre való hajlamot. Ötven emberből egynél jelen van, ha mindkét szülő hordozó, gyermeküknél 25 százalékos eséllyel jelenhet meg a betegség. „Vannak olyan tesztek, amelyek már a családalapítás előtt képesek kimutatni az SMA-hordozóságot, de mivel nem feltétlenül jelenik meg az utódnál, az újszülöttkori szűrés alkalmasabb a betegség tényének megállapítására, ami a génterápiával korán kezelhető” – fejtette ki.
Betegségkockázat a gének nyelvén - 2024. szeptember 01.
A WEBbeteg interjúja a Ritka Betegségek Intézetének egyik genetikus munkatársával, Dr. Molnár Viktorral - a génekről, a ritka betegségekről és az Intézet működéséről.
Támaszadó program – felmérés a segítők helyzetéről - 2024. augusztus 23.
Arról, hogy mit él meg egy családtag - érzelmileg, fizikailag, anyagilag - a beteg mellett, nem nagyon készültek felmérések. Ezen változtat a Támaszadók program országos felmérése.
Mesterséges intelligencia a gyógyszerfejlesztésben - 2024. július 25.
Mindannyian tudjuk, hogy a nagy reményekkel induló gyógyszerkutatások elenyésző százalékából lesz csak hatásos gyógyszer. Ezen tud változtatni a mesterséges intelligencia bevonása a gyógyszerkutatásba, így reményt adva a jelenleg még gyógyíthatatlan betegségek gyógyszerkutatási sikerességének. Reméljük, hogy az MI e tekintetben is megváltoztatja a jövőnket.
Magyar uniós elnökségi program – akadálymentesítés - 2024. július 06.
A fizikai és informatikai akadálymentesítés kiemelt cél a magyar uniós programban. Erről egyeztettek a betegszervezeti képviselők a kormány képviselőivel.
ALS elleni vakcina akár 10 éven belül? - 2024. június 18.
Az eddig gyógyíthatatlan kór ellen most folyó uniós kutatások ugyanakkor olyan reményekkel kecsegtetnek, amelyek tíz éven belül akár gyógyíthatóvá, de legalábbis lassíthatóvá tehetik az ALS leggyakoribb változatát.
A jövő gyógyászata – a génmódosítás - 2024. június 18.
A ritka genetikai eredetű izombetegségekre szinte egyetlen megoldásként jöhet szóba a génmódosítás, ami a POMPE betegség és az 1-es típusú SMA esetében már meg is valósult.
A GMO emberek már köztünk élnek címmel jelent meg Duda Ernő genetikus írása a HVG-n.