Mitokondriális DNS depléciós szindróma
Mit kell tudni a mitokondriális DNS depléciós szindrómáról?
A mitokondriális DNS depléciós szindróma egy heterogén, több szervet, szervrendszert érintő genetikai eredetű betegségcsoport. A tünetek azokat a szerveket érintik leginkább, amiknek a legnagyobb az energiaigénye, ilyenek az izmok, az agy, a máj.
Előfordulás
Habár korábban ritka betegségeknek tartották a mitokondriális DNS depléciós szindrómákat, a mitokondriális betegségek tünetet okozó formáinak előfordulását 1/5000-re becsülik. Egy Angliában végzett vizsgálat alapján minden 200 emberből 1 hordoz kóroki mutációt a mitokondriumban.
Egyéb elnevezések
Mitochondrial DNA depletion syndrome (MDS), MDS, MDDS
Milyen tünetekkel jár?
A mitokondriális DNS depléciós szindróma tünettanát 4 főbb csoportba oszthatjuk az érintett szervrendszerek alapján:
- miopátiás (izmokat érintő)
- enkefalomiopátiás (agyat és izmokat érintő)
- hepatocerebrális (májat és agyat érintő)
- neurogasztrointesztinális (idegrendszert és tápcsatornát érintő)
A miopátiás forma leggyakoribb tünetei közé tartozik az izomipotónia, izomgyengeség, a száj körüli izmok gyengesége. Az enkefalomiopátiás forma esetén az izomtünetekhez társulhat fejlődési elmaradás, mozgászavarok, hallásvesztés, epilepszia. A hepatocerebrális formák esetén a fő tünetek közé tartozik a májfunkciózavar, epilepszia, alacsony vércukorszint, epizódikus tejsavas acidózis, szemmozgászavarok. A neurogasztrointesztinális manifesztációra kell gondolni szemhéjcsüngés, szemmozgászavar, fogyás, gyakori hányás, gyomorürülési zavar esetén.
Diagnosztikus vizsgálatok
Neurológiai vizsgálat, labor (CK: kreatin kináz enzim), idegvezetéses, izom elektrofiziológiai vizsgálatok (EMG, ENG), képalkotó vizsgálatok, genetikai vizsgálat.
Mi okozza a mitokondriális DNS depléciós szindrómát?
A betegséget általában a sejtmagi DNS-ben kódolt gének hibája okozza. Ezen fehérjék a funkciójukat a mitokondriumokban látják el, és a funkcióvesztésük a mitokondriumok energiatermelési hatékonyságát rontják. A leggyakrabban érintett gének a következők: TK2, RRM2B és AGK (miopátiás formák), SUCLA2, SUCLG1, és RRM2B (enkefalomiopátiás formakör), GDUOK, MPV17, POLG, és C10ORF2 (hepatocerebralis formák), TYMP (neurogasztrointesztinális manifesztáció).
A betegség kimenetele
A jelenlegi ismereteink alapján a betegség kimenetele nagyban függ a betegség tüneteitől, a társbetegségektől. A kórállapot előrehaladásával a betegek elveszíthetik a járóképességüket, hallásukat, látásukat.
Hogyan kezelhető?
Betegségspecifikus gyógyszeres kezelés jelenleg nem elérhető ebben a betegségben. Szükséges a társuló tünetek (pl. epilepszia, hallás- és látászavar, neuropathia, metabolikus eltérések) megfelelő gondozása, kontrollálása. A betegek multidiszciplináris követése és gondozása, rendszeres, állapothoz illesztett gyógytorna, esetlegesen pszichológiai támogatás javasolható.
Irodalom
- https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA_depletion_syndrome
- https://www.uptodate.com/contents/mitochondrial-myopathies-clinical-features-and-diagnosis?search=mitochondrial%20dna%20depletion%20syndrome&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2#
- El-Hattab AW, Scaglia F. Mitochondrial DNA depletion syndromes: review and updates of genetic basis, manifestations, and therapeutic options. Neurotherapeutics. 2013 Apr;10(2):186-98. doi: 10.1007/s13311-013-0177-6. PMID: 23385875; PMCID: PMC3625391.
- Basel, Donald. “Mitochondrial DNA Depletion Syndromes.” Clinics in perinatology vol. 47,1 (2020): 123-141. doi:10.1016/j.clp.2019.10.008
- Nogueira, Célia et al. “Syndromes associated with mitochondrial DNA depletion.” Italian journal of pediatrics vol. 40 34. 3 Apr. 2014, doi:10.1186/1824-7288-40-34
Készítette: dr. Nagy Zsófia Flóra
2024. január 31.