Kategóriák
- Izomdisztrófiák (8)
- Miopátiák (5)
- Ioncsatorna-betegségek (3)
- Mozgatóideg-betegségek (3)
- Metabolikus miopátiák (11)
- Perifériás idegbántalmak (3)
- Gyulladásos miopátiák (4)
- Ideg-izom átkapcsolódási-zavarok (3)
- Endokrin miopátiák (2)
- Mitokondriális miopátiák (9)
- Egyéb (1)
Foszfoglicerát-kináz deficiencia
Mit kell tudni a foszfoglicerát-kináz deficienciáról?
A foszfoglicerát-kináz deficiencia egy ritka, változó megjelenésű, izom-, idegrendszeri- és vérképzőszervrendszeri érintettséggel járó genetikai eredetű betegség. A fenti három szervrendszer nem minden esetben érintett egyidejűleg, illetve egyforma mértékben. A betegség tünetei akár gyermekkorban is megjelenhetnek, de ismertek betegek felnőttkori betegségkezdettel.
Előfordulás: A világon jelenleg kevesebb, mint 30 foszfoglicerát-kináz deficienciával élő beteget írtak le, ennél pontosabb előfordulási adat nem ismert
Egyéb elnevezések : PGK1 deficiencia
Milyen tünetekkel jár?
A foszfoglicerát-kináz deficiencia klasszikus tünetegyüttese a következő:
- Központi idegrendszeri érintettség: görcsrohamok, intellektuális képességzavar
- Vérképző szervrendszeri érintettség: fokozott vörösvértest pusztulással járó vérszegénység (hemolítikus anaemia)
- Izomrendszeri érintettség: lassan rosszabbodó izomgyengeség, terhelési intolerancia, izomgörcsök, ritka esetben az izom oxigénszállító fehérjéjének, a myoglobinnak a vizeletben történő megjelenése (myoglobinuria)
A tünetek megjelenése az enzimaktivitás csökkenésének mértékével egyenesen arányos, általában minél kisebb a megmaradt enzimaktivitás, annál súlyosabb és szerteágazóbb tünetekre lehet számítani. Egyes genetikai variánsok esetében ismert, hogy milyen tünetek várhatóak, mik lesznek a leginkább érintett területek.
Diagnosztikus vizsgálatok: neurológiai vizsgálat, labor (CK: kreatin kináz enzim), PGK1 enzim aktivitásának meghatározása, izombiopszia (link: www.izombiopszia.hu), genetikai vizsgálat.
A CK érték az izomrendszeri érintettséggel is járó foszfoglicerát-kináz deficiencia esetén magasabb lehet a normál értéknél. A PGK1 enzim aktivitásának meghatározása során jellegzetesen csökkent értéket kapunk, az irodalomban leírtak olyan beteget, akinek az enzimaktivitása a normális 0.9%-a volt. Az izombiopsziás mintában gyakran azonosítható glikogén lerakódás.
Mi okozza a foszfoglicerát-kináz deficienciát?
A betegséget a foszfoglicerát-kináz enzimet kódoló gén hibái okozzák. A betegség ivari kromoszómához kötött recesszív öröklésmenetet mutat, tehát a férfiaknak egy hibás génváltozat szükséges a betegség tüneteinek jelentkezéséhez, míg a nőknél két mutációt hordozó allél esetén alakulnak ki a betegség klasszikus tünetei.
Ez az enzim a sejten belüli energiatermelésben vesz részt. Az enzim hibái ahhoz vezetnek, hogy a szervezet nem tud elég energiát előállítani a cukor lebontása során.
A betegség kimenetele
A betegség kimenetele nagyban függ a vérszegénység és a neurológiai tünetek mértékétől.
Hogyan kezelhető?
Betegségspecifikus gyógyszeres kezelés jelenleg nem elérhető ebben a betegségben, enzimpótló kezelés sem áll rendelkezésre.
Nem gyógyszeres kezelés: a vérszegénység mértékétől függően szükség lehet vérátömlesztésre, a lép eltávolítása néhány esetben csökkentette a vérszegénység mértékét. Történtek őssejt átültetéses kísérletek is, melyek pár éves tüneti javulást hoztak.
Irodalom
- https://www.omim.org/entry/300653
- https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/Disease_Search_Simple.php?lng=EN
- https://www.uptodate.com/contents/phosphoglycerate-kinase-deficiency-and-phosphoglycerate-mutase-deficiency?search=phosphoglycerate%20mutase&source=search_result&selectedTitle=1~16&usage_type=default&display_rank=1#H6
- DiMauro, S., Dalakas, M., Miranda, A. S. Phosphoglycerate kinase deficiency: another cause of recurrent myoglobinuria. Ann. Neurol. 13: 11-19, 1983.
- Noel, N., Flanagan, J., Kalko, S. G., Bajo, M. J. R., Manu, M. M., Fuster, J. L. G., Beutler, E., Corrons, J.-L. V. Two new phosphoglycerate kinase mutations associated with chronic haemolytic anaemia and neurological dysfunction in two patients from Spain. Brit. J. Haemat. 132: 523-529, 2005.
Készítette: dr. Nagy Zsófia Flóra
2022. február 25.