Teljes testre kiterjedő vibrációs tréning alkalmazása Duchenne-féle izomdisztrófia terápiájában

A teljes testre kiterjedő vibrációs tréninget (WBV) először az 1990-es években vezették be. Mára egyre népszerűbb és gyakran része a szabadidős és profi sportolók edzésprogramjainak. Az elmúlt néhány évben számos tanulmányt végeztek hatásaival kapcsolatban és többek közt kimutatták: javítja az izomteljesítményt, pozitív hatást gyakorol a csontsűrűségre, az egyensúly központra, valamint egyéb pozitív hatásai is vannak szervezetünkre. Ennek ellenére azonban nem mindenkinek javasolt ez az edzésforma. Például egyes szívet érintő betegségben vagy terhességben nem javasolt. Felmerül a kérdés, hogy egy ilyen gyors és hatékony tréningmódszer Duchenne-izomdisztrófiában (DMD) szenvedő betegeknek előnyös lehet-e.

Ennek a kérdésnek a megválaszolásához első sorban fontos maga a szervezetünkre gyakorolt hatását megismerni. Az edzés egyszerű fizikai gyakorlatokból áll – mint pl. a guggolás - amelyeket a páciens a rezgő emelvényen állva végez el. Két különböző típusú rezgésátvitel áll rendelkezésre: egy szinkron rendszer, ahol egyszerre éri el a rezgés mindkét lábát, és egy oldalirányú váltakozó üzemmód, amely a járáshoz hasonló kismedencei mozgásokat vált ki. Mindkét vibrációs platform típus nagyfrekvenciás mechanikai ingert ad a mozgásszervi rendszernek, ami az izomhossz ciklikus megnyúlásához és összehúzódásához vezet. Az izomorsók az ebből eredő aktiválása a homonim izom reflexösszehúzódását váltja ki. A vibrációs inger ezért a stimulált izmok izomerejét, rugalmasságát és a csont ásványianyag-sűrűségének mérhető növekedését eredményezi.

Számos tanulmánynak sikerült nem szignifikáns előnyöket kimutatnia a teljes testre kiterjedő vibrációs edzés (WBV) DMD-ben szenvedő gyermekek esetében, így ezek haszna egyértelműen nem mondható ki. A tanulmányok legfontosabb megállapításai:

Biztonság: A WBV biztonságosnak tekinthető a DMD-s járóbetegeknél. Nincs bizonyíték arra, hogy az edzés súlyosbítaná az izomkárosodást.

Tolerancia: A legtöbb tanulmány arra jutott, hogy a DMD-ben szenvedő betegek jól tolerálják a WBV-edzést. Az esetleges izomkárosodást jelző kreatin-kináz (CK) szint az edzések első napján átmeneti emelkedést mutatott, azonban nyolc hét után ez az emelkedés rendeződött, visszatért a kiindulási szintre.

Hatékonyság: Izomerő és -funkció tekintetében a vizsgálatok nem mutatnak jelentős javulást DMD-betegeknél.

Csontsűrűségre gyakorolt hatás: Bizonyították, hogy a WBV pozitív hatással van a csontanyagcserére, ami fontos a DMD-ben szenvedő betegeknél, mivel náluk fokozott a törések kockázata. Az ezt vizsgáló tanulmányban a WBV-t használó betegcsoportban kevesebb volt a csonttöréses esetek száma. 

A fizikoterápia kiegészítéseként: A WBV a fizikoterápia kiegészítéseként szolgálhat a mobilitás és az ízületi funkciók fenntartásában, bár ez nem mutatott szignifikáns javulást az izomerőben vagy az izomműködésben.

Pszichoszociális szempontok: A WBV-programokban való részvétel pszichoszociális előnyökkel is járhat azáltal, hogy elősegíti a társadalmi életben való részvételt és javítja a gyermekek jólétét.

Következtetés

Az egész testet érintő vibrációs edzés (WBV) biztonságosnak és jól tolerálhatónak tűnik a Duchenne-féle izomdisztrófiában szenvedő betegek számára, de nem mutat egyértelmű előnyöket az izomerő javulásában, funkcióban és a járásképességben. A DMD kezelése általában kortikoszteroid kezelést, fizikoterápiát és egyéb támogató intézkedéseket foglal magában. A WBV a betegség lefolyásának enyhítésére szolgáló kiegészítő terápiás lehetőség lehet. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a WBV hatékonyságát DMD-ben még nem kutatták alaposan, és így további vizsgálatokra van szükség specifikus előnyeinek és hosszú távú hatásainak megerősítése céljából.

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24157400/

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10910192/pdf/JMNI-24-047.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28740938/

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10910192/

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5514435/pdf/AJTCAM-14-2.pdf

https://sportaerztezeitung.com/rubriken/training/5183/ganzkoerper-vibtrationstraining/

Készítette: Jockers Xénia

2025. március 10.