Kategóriák
- 1. Izomdisztrófiák (43)
- 2. Miopátiák (4)
- 3. Ioncsatorna betegségek (1)
- 4. Mozgatóideg betegségek (29)
- 5. Metabolikus miopátiák (1)
- 6. Perifériás idegbántalmak (5)
- 7. Gyulladásos miopátiák (1)
- 8. Izom-ideg átkapcsolódási zavarok (4)
- 9. Endokrin miopátiák (0)
- 10. Mitokondriális miopátiák (0)
- 11. Diagnosztika (8)
- 12. Gyógyszeres terápia (34)
- 13. Dietetika (3)
- 14. Ortopédia (1)
- 15. Pszichológia (3)
- 16. Légzésterápia (1)
- 17. Klinikai vizsgálatok (35)
- 18. Gyógytorna (3)
- 19. Szociális ellátások (1)
- 20. Egyéb (23)
Az Elevidys génterápiát követően észlelt második haláleset alapján megváltozott a készítmény előny-kockázat megítélése nem járóképes Duchenne féle izomdisztrófiában
A Sarepta biztonsági frissítést tett közzé az ELEVIDYS terápiával kapcsolatban. A jelenleg elérhető adatok alapján az Elevidys alkalmazásának előny-kockázat arányát kedvezőről nem kedvező-re változtatta nem járóképes Duchenne féle izomdisztrófiában. Ezzel együtt felfüggesztette a kereskedelmi forgalomban kapható Elevidys szállítását nem járóképes betegek részére, illetve szünetelteti az ENVISION klinikai vizsgálatot.
A vállalat törekszik az előny-kockázat arány jobb megismerésére és a kockázatok minimalizálására, ezért klinikai szakértőkből álló testülettel konzultálva és a szabályozó hatóságokkal együttműködve egy fokozott immunszuppresszív kezelési rendet fejleszt ki, a fatális májelégtelenség kialakulásának megelőzőse céljából.
Az ELEVIDYS (delandisztrogén moxeparvovec-rokl) egy egyszeri dózisú, adeno-asszociált vírus (AAV) alapú génterápia intravénás infúzióban, amelynek célja a Duchenne-izomdisztrófia mögöttes genetikai okának – a disztrofin fehérje hiányát eredményező mutációknak – kezelése egy olyan transzgén bejuttatásával, amely mikro-disztrofin termelését eredményezi a vázizomzatban.
Az ELEVIDYS egyes országokban (USA, Qatar, Kuwait, UAE, Oman and Bahrain) a Duchenne féle izomdisztrófia (DMD) kezelésére javallt 4 éves kortól. Ezidáig kb. 900 beteg kezelése történt meg a klinikai vizsgálatok során és a kereskedelmi alkalmazásban együttvéve, mely közül kb. 140 egyén volt nem járóképes.
A vállalat 2025. márciusában adott hírt az első, fatális kimenetelű májelégtelenségről, melyet Elevidys terápiát követően észleltek egy nem járóképes Duchenne féle izomdisztrófiában szenvedő betegnél. Akkor a klinikai vizsgálatok átmenti szüneteltetését követően a hatóságok véleménye alapján a gyógyszer biztonságossági profilja nem változott, a klinikai vizsgálatokat folytatták. Az alkalmazási előirat kiegészítésre került a potencialisan fatális akut májelégtelenség megemlítésével.
Ezt követően 2025. június 15-én jelentették a második halálos kimenetelű akut májelégtelenséget (ALF) . Mindkét esetben nem járóképes Duchenne-szindrómás egyénnél alakult ki a fatális kimenetelű májelégtelenség. Figyelembe véve a génterápiás kezelés és a májelégtelenség közötti időbeni összefüggést és az egyéb lehetséges okok kizárását, a fatális események és a kezelés közötti oki kapcsolat feltételezhető. A Sarepta legmélyebb együttérzését fejezi ki az érintett családoknak és az ellátó csapatoknak.
A Sarepta proaktív lépéseket tesz az akut májelégtelenség kockázatának csökkentése érdekében a nem járóképes betegeknél, azon dolgozik, hogy azonnal összehívjon egy független, vezető szakértőkből álló csoportot, hogy megfontolják az ELEVIDYS kezelés mellett alkalmazott fokozott immunszuppresszív kezelés lehetőségét. Vizsgálják a kiegészítő immunszuppresszió hatékonyságát a májenzimszintek emelkedésének mérséklésében, ami kulcsfontosságú tényező a potenciális biztonsági események enyhítésében.
Járóképes betegek esetében nem javasolnak kezelési változtatásokat, és a kortikoszteroidok ELEVIDYS infúzió előtti és utáni adagolásának jelenlegi gyakorlata, valamint a kezelés utáni monitorozás változatlan marad.
Louise Rodino-Klapac, Ph.D., tudományos igazgató és a kutatás-fejlesztés vezetője elmondta: „Mély szomorúsággal tölt el minket egy második beteg elvesztése, és őszinte részvétünket fejezzük ki a beteg családjának és gondozóinak ebben a hihetetlenül nehéz időszakban. A Duchenne-izomdisztrófia egy pusztító betegség, amely mélyrehatóan befolyásolja az életeket, és gyakran túl rövidre vágja azokat. Mivel eddig több mint 900 kezelt személyt kaptunk, tudjuk, mennyi reményt fűznek a családok az olyan új kezelési lehetőségekhez, mint az ELEVIDYS – és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy ezt a reményt gyorsan, tudományos alaposságra és vezető szakértők meglátásaira alapozva tegyük, hogy megerősítsük minden jövőbeli beteg biztonságát.”
Az Elevidys terápia kapcsán eddig ismert mellékhatások az allergiás infúziós reakció, szívizomgyulladás, izomgyulladás, májenzimek emelkedése, hányás, hányinger, láz, vérlemezke-szám csökkenés. A két fent említett esetet megelőzően a jelentett akut májelégtelenségek az alkalmazott megemelt immunszupresszív terápiával kezelhetők voltak.
Az eddig eredménnyel zárult klinikai vizsgálatok a készítmény hatékonyságát járóképes betegekben vizsgálták, és bár az EMBARK vizsgálat egy éves placebo-kontrollált ágán (Part1) az elsődleges végpont nem teljesült, összességében a másodlagos végpontokat is figyelembe véve, illetve a már elérhető két éves utánkövetéses adatok alapján (Part2) a készítmény hatékonysága a betegség lefolyásának lassításában bizonyítottnak tekinthető. Azonban jelenleg nem állnak rendelkezésre hatékonysági adatok nem járóképes Duchenne izomdisztrófiás egyénekkel kapcsolatban. Tekintettel arra, hogy a fatális kimenetelű mellékhatások nem járóképes betegek esetében történtek, és ebben a betegcsoportban a kezelés előnye még nem ismert, a vállalat az előny-kockázat értékelést nem előnyösre módosította nem járóképes Duchenne izomdisztrófiás egyénekre vonatkozóan.
Az Elevidys engedélyezési eljárása az Európai Unióban jelenleg még folyamatban van.
Összeállította: dr. Szabó Léna
2025. június 24.