Kategóriák
- 1. Izomdisztrófiák (37)
- 2. Miopátiák (4)
- 3. Ioncsatorna betegségek (1)
- 4. Mozgatóideg betegségek (28)
- 5. Metabolikus miopátiák (1)
- 6. Perifériás idegbántalmak (5)
- 7. Gyulladásos miopátiák (1)
- 8. Izom-ideg átkapcsolódási zavarok (4)
- 9. Endokrin miopátiák (0)
- 10. Mitokondriális miopátiák (0)
- 11. Diagnosztika (6)
- 12. Gyógyszeres terápia (34)
- 13. Dietetika (3)
- 14. Ortopédia (1)
- 15. Pszichológia (3)
- 16. Légzésterápia (1)
- 17. Klinikai vizsgálatok (35)
- 18. Gyógytorna (3)
- 19. Szociális ellátások (1)
- 20. Egyéb (22)
SOD1 génterápia ALS betegek részére
Beadták az első dózis kísérleti génterápiát egy SOD1 mutációval élő ALS betegnek az USA-ban. A génterápiát a uniQure cég fejleszti SOD1 mutációt hordozó betegek számára. A fejlesztés jelenleg Fázis 1/2-ben jár, biztonságossági és tolerálhatósági jellemzőket vizsgálnak a gyógyszer hatásossága mellett.
Az EPISOD1 nevű klinikai vizsgálat keretein belül jövő év elejéig további 7 vizsgálati helyet terveznek bevonni, így az USA-ban 11 helyen fog folyni a gyógyszervizsgálat. Összesen kb. 20 beteg bevonását tervezik és őket a kísérleti gyógyszer megadását követő 5 évig tervezik követni mind klinikailag mind eszközös vizsgálatokkal (légzésfunkciós mérések, izomerő mérések, biomarker vizsgálat)
A SOD1 gén volt az első, aminek mutációit 1993-ban kapcsolatba hozták az ALS kialakulásával. Európai származású, családi halmozódást mutató ALS betegek esetében SOD1 gén mutációi az esetek kb 10-15%-áért tehetőek felelőssé, míg sporadikus (tehát családi halmozódást nem mutató) esetekben ez az arány kb. 1-2 %. A SOD1 gén egy antioxidáns enzimet, a szuperoxid dizmutázt kódolja. A mutáció következtében az élettani lebontó folyamatoknak ellenálló, összecsapzódott fehérjetermék fog képződni, ami felhalmozódik a sejtekben és ezáltal károsítja a sejt működését.
A jelenleg AMT-162 kódnéven ismert szer egy adeno-asszociált vírus vektorral juttat be a sejtekbe microRNS-t, ami hozzákötődik a SOD1 génről leíródott hírvivő RNS-hez és lebontásra küldi azt, tehát csökkenti a toxikus SOD1 fehérje szintjét. Ezáltal azt remélik a gyógyszer fejlesztői, hogy lelassítja, vagy akár megállítja a betegség előrehaladását. A szert egy alkalommal tervezik adni a gerincközeli térbe lumbálpunkció útján.
Egy előzetes, úgy nevezett proof-of-concept vizsgálat keretein belül már két beteg részesült a kísérleti kezelésben. Egyiküknél csökkent SOD1 szintet mértek és ezzel egyetemben javult a jobb lábának funkciója. A másik betegnél pedig a betegség előrehaladása egy évig teljesen megállt, állapota stabil maradt egy éven át. Mindkét beteg részesült a kísérleti szer megadása előtt immunszuppresszív kezelésben, hogy ne legyen heves reakciójuk a vírusvektor beadására.
SOD1 pozitív ALS betegek számára jelenleg már elérhető genetikai alapú terápia az EU-ban is, ez a Qalsody, melyről korábban mi is írtunk. (https://izominfo.rirosz.hu/tofersen-uj-genetikai-alapu-terapia-amiotrofias-lateralszklerozissal-diagnosztizalt-betegek-reszere/) A Qalsody egy antiszensz oligonukleotid nevű, kb 20 egységből álló kis molekula, ami meggátolja a mutáns SOD1 génről való fehérje leíródást, ezáltal csökkenti a felhalmozódó toxikus fehérjetermék mennyiségét. A Qalsodyt 28 naponta injekciózzák a betegek a gerincvelői folyadékába lumbálpunkció útján.
Források:
- https://alsnewstoday.com/news/first-sod1-als-patient-dosed-trial-amt-162-gene-therapy/
- https://clinicaltrials.gov/study/NCT06100276
- https://www.globenewswire.com/news-release/2024/10/15/2963063/0/en/uniQure-Announces-Dosing-of-First-Patient-in-Phase-I-II-Clinical-Trial-of-AMT-162-for-the-Treatment-SOD1-ALS.html
- https://izominfo.rirosz.hu/tofersen-uj-genetikai-alapu-terapia-amiotrofias-lateralszklerozissal-diagnosztizalt-betegek-reszere/
Szerkesztette: Dr. Nagy Zsófia Flóra
2024. november 10.